Notatki online w Evernote – poradnik

notatki online użyj evernote

Organizacja notatek i nie tylko – Evernote

Miałeś kiedyś sytuację, w której pasek Twoich zakładek był upchany aż bolało? Stworzyłeś 10 folderów z notatkami, książkami do przeczytania, filmami do oglądnięcia, ciekawymi artykułami do przeczytania?

Ja osobiście tak. Muszę też przyznać, że za bardzo nie mogłem się nigdy w tym połapać. Zakładki, pomimo, że zapisane w widocznym miejscu, jakoś mi umykały a zdjęć z notatek po tygodniu nie wiedziałem gdzie szukać. Brakowało mi jakiegoś jednego miejsca gdzie mógłbym to wszystko upchnąć, ładnie ponazywać i zawsze mieć pod ręką.

Dziś mamy takie piękne czasy, że powstają różne rzeczy, ułatwiające nam bardzo życie. Rozwiązaniem na powyższe problemy okazał się dla mnie Evernote.

Niemniej jednak, kilka razy podchodziłem do tej aplikacji – nie do końca przekonany o jej użyteczności. Jednak po poświęceniu trochę czasu na pracę z nią, zmieniłem zdanie. Cały czas się przyzwyczajam, ale używanie aplikacji staje się co raz łatwiejsze.

Pomyślałem, że w związku z tym, przydałby się taki jeden, kompleksowy poradnik – pokazujący co Evernote może nam zaoferować i jak możemy się nim posługiwać.

Ta aplikacja do organizacji notatek umożliwia nam:

  • Zapisywać całe artykuły,
  • Zapisywać artykuły w postaci uproszczonej,
  • Zapisywać same zakładki,
  • Robić szybkie wycinki ekranu dowolnej wielkości,
  • Kopiować zaznaczenia razem z obrazkami,
  • Dodawać notatki głosowe i odręczne,
  • Sortować wszystkie powyższe w notatniki,
  • Wysyłać określone notatki przez maila,
  • I wiele innych.

Jeżeli teraz jesteś trochę bardziej zainteresowany, to zapraszam Cię do dalszej części artykułu. Niech organizacja notatek w końcu stanie się łatwiejsza!

Evernote – Co potrzebujemy?

Na początku zarejestruj się na stronie internetowej aplikacji – jest to bardzo proste, na pewno sobie poradzisz. Następnie będziemy potrzebowali trzech rzeczy:

Możesz zauważyć, że po rejestracji przeniesie Cię na stronę, gdzie od razu możesz zacząć pracę. Osobiście nie używam wersji przeglądarkowej Evernote do organizacji notatek. W tym celu posłuży nam aplikacja do ściągnięcia na komputery stacjonarne.

Gdy już pobierzemy i zainstalujemy wszystko, możemy przejść do konfiguracji programu. Jako pierwszą otwórzmy wersję na komputery stacjonarne.

Naszym oczom pokaże się mniej więcej taki widok:

Pobierz fiszki (angielski)

POP-UP Fiszki

Darmowy poradnik PDF!

E-book jak stać się panem swojego czasu

Kilka słów o mnie!

Adrian Parafianowicz

Mam na imię Adrian i bardzo się cieszę, że tu jesteś 🙂 Kliknij zdjęcie, jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej!

Perełki

Aplikacja na Anroida i wtyczka do przeglądarki prezentują się natomiast tak:

organizacja notatek android

organizacja notatek wtyczka

Omówmy skrótowo wersję na komputery. Po lewej stronie widzimy kolumnę gdzie obecnie znajdują się notatniki, znaczniki i kosz. Notatniki to są to takie foldery, do których będą wpadały nasze notatki. Rozwińmy zakładkę notatek i zmienimy domyślną nazwę na Różne. Tutaj domyślnie będą wpadały wszystkie rzeczy, które będziemy chcieli zapisać.

organizacja notatek

Stwórzmy teraz dodatkowy notatnik i nazwijmy go wycinki do delegacji. Zrób to teraz, później Ci wytłumaczę w jakim celu jest nam potrzebny. Myślę, że bedziesz mile zaskoczony.

organizacja notatek

Ustawienia

Teraz odłóżmy na chwilę dalszą pracę z notatnikami i przejdźmy do konfiguracji programu.

organizacja notatek

W opcjach ogólnych interesuje nas tylko zakładka domyślny notatnik. Powinien być nim ten, którego nazwę zmieniliśmy wcześniej – „Różne”

W nawigacji zaznaczmy „Wyświetlaj jako oddzielny pasek narzędzi”. Dzięki temu będziemy mogli oddzielić opcje nowej notatki, synchronizacji itd. od skrótów do naszych notatników, notatek i etykiet. Przyda nam się to później.

Organizacja notatek

Teraz przechodzimy do skrótów. Ustawcie je jak na niżej pokazanym obrazku. Dzięki nim, między innymi, będziemy mogli robić szybkie notatki z wycinków ekranu czy zaznaczeń. Jeżeli moje skróty nie będą Ci pasowały, to później możesz je zmienić. Na czas tego poradnika ustaw je w taki sam sposób jak ja.

organizacja notatek

Na końcu przechodzimy do zakładki wycinanie i postępujemy zgodnie z instrukcją ze zdjęcia.

organizacja notatek

Od teraz wszystkie wycinki będą trafiały automatycznie do naszego wcześniej zrobionego notatnika. Ponadto będą się one zawsze wyświetlały w nowym oknie – umożliwi nam to natychmiastowe nadanie etykiety, ale o tym później.

Gdy wszystkie opcje ustawiłeś zgodnie ze wskazówkami, to czas na stworzenie swojej pierwszej notatki w notatniku „Różne”.

organizacja notatek

Ujrzymy taki o to, piękny widok. Notatkę tworzy się tak jak w tekst w Wordzie. Możecie właśnie używać Evernote jako jego zamiennik – dzięki temu wszystko macie w jednym miejscu.

Ja tu umieszczam wszystko co przyjdzie mi do głowy: pomysły na posty na bloga, przemyślenia, szkice postów, pomysły do zastosowania w życiu codziennym, własne słowniczki językowe itd. Inaczej mówiąc, dodaje tu wszystko, co bym robił w Wordzie/notatniku/dzienniku lub na telefonie.

Myślę, że z podstawowymi funkcjami sobie poradzicie. Zwrócę wam uwagę tylko na te bardziej interesujące.

organizacja notatek

O co chodzi ze znacznikami? Są to takie zakładki ułatwiające nam później szukanie naszych materiałów. Możecie mieć np. etykietę „w wolnym czasie”, „bez internetu”, „uzupełnić”, „zweryfikować”, „pokazać rodzicom”.

Dodawaj je od razu do każdej notatki – później za pomocą jednego kliknięcia będziesz mógł odnaleźć to, co Cię interesuje. W ogromie przechowywanych informacji bardzo się przydaje.

Ok – to była jedna z podstawowych opcji, która sama w sobie na pewno nie zaspokoiłaby wszystkich naszych potrzeb. Przed omówieniem innych funkcji, stwórzmy kilka notatników. U mnie są to np.:

organizacja notatek

Załóżmy teraz, że szperamy w Internecie i natknęliśmy się na interesujący fragment artykułu. Mamy dwie opcje: możemy skopiować zaznaczenie za pomocą wcześniej ustawionego skrótu Win + A, albo wyciąć skrawek Win + S.

organizacja notatekorganizacja notatek

Link do artykułu, z którego wzięty był fragment.

Dzięki zaznaczeniu wcześniejszej opcji, notatki będą nam się wyświetlały w nowym oknie. Możemy od razu możemy zmienić miejsce, w którym ma być zapisana notatka i przydzielić etykiety.

Nie musimy tego robić bezzwłocznie (chociaż warto) – tak skonfigurowaliśmy wcześniej program, że wszystkie zapiski będą trafiały automatycznie do „Wycinki do delegacji”. Pod koniec każdego tygodnia możesz uporządkować wszystkie zebrane notatki.

organizacja notatek

Wycinkami możesz się dzielić ze znajomymi – wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszkiem na notatkę -> udostępnij -> kopiuj łącze udostępniania. Jednakże nie jest to takie wygodne rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać. Do dzielenia się wycinkami ekranu najlepsze będzie SHU.

Rzućmy jeszcze okiem na nasze świeże notatki.organizacja notatek

Czujecie już powoli moc tego programu? To jeszcze nie koniec. Chcesz skopiować cały artykuł, albo zapisać samą zakładkę? Nie ma problemu. Otwórzmy naszą wtyczkę w przeglądarce.

organizacja notatek


organizacja notatek

Klikamy zapisz, chwilę czekamy i już wszystko powinno być w naszej aplikacji systemowej. Czyż to nie piękne?

Na deser zostaje nam aplikacja mobilna. Możemy w niej robić praktycznie wszystkie te same rzeczy co powyżej. Osobiście używam jej głównie do trzech rzeczy. Jeżeli wcześniej nie znałeś tych opcji – a szczególnie jednej z nich, to  na pewno będziesz zachwycony.

Często miewałem tak, że byłem po za domem i w pewnym momencie przychodził mi jakiś świetny pomysł. Zazwyczaj naiwnie ufałem swojej pamięci i kończyło się w oczywisty sposób – po powrocie do domu już niczego nie pamiętałem.

Z czasem zacząłem się nagrywać na dyktafon. Jednak kopiowanie potem wszystkiego i katalogowanie skutecznie mnie zniechęcało. Z pomocą przychodzi nam oczywiście Evernote i opcja tworzenia notatek głosowych – jakoś to dziwnie brzmi, ale nie mogę wymyśleć innej nazwy.

organizacja notatek

Od teraz już nic Ci nie umknie!

Na obrazku zaznaczałem też ikonkę aparatu. Jednak nie jest on taki zwykły – może on działać jak skaner! Możecie go używać na wszystkim – odręcznych notatkach, zadrukowanych kartkach. Mało tego! Jeżeli macie nienaganne pismo, to później możecie wyszukać swoje notatki – Evernote rozpoznaje znaki.

organizacja notatek


organizacja notatek


Algorytm Evernote nie zawsze może zadziałać dobrze. Jeżeli będziesz miał problem ze zeskanowaniem jakiejś notatki to użyj na przykład aplikacji TinyScanner.

Na koniec trochę sztuczek – program umożliwia nam dodawanie skrótów – notatników, etykiet, szybkiej notatki itd. Na samym początku, przy grzebaniu w opcjach dodaliśmy sobie do tego dodatkową belkę. Teraz wystarczy przeciągnąć na niego odpowiednie elementy.

organizacja notatek


organizacja notatek

Mam nadzieję, że teraz widzisz moc Evernote i zaczniesz go wykorzystywać od zaraz. Wypracuj swój własny system notatników i etykiet i raz na zawsze zaprowadź porządek w swoich zbiorach. Jeżeli odkryjesz coś nowego to koniecznie daj mi o tym znać!

Jeżeli artykuł Ci się przydał to zostaw komentarz – będę bardzo wdzięczny!

Otrzymaj e-book bezpłatnie zapisy
2018-03-29T20:53:42+01:00