Jak szybko nauczyć się angielskiego (i nie tylko)? [8 technik] zapamiętywania!

Zastanawiałeś się kiedyś jaką rolę odgrywają nawyki w skutecznej nauce języków obcych? Nie? Ja też – przynajmniej do momentu pisania tego artykułu.

Gdy usiadłem sobie spokojnie z kubkiem gorącej herbaty i zacząłem rozmyślać na ten temat, to po chwili zalał mnie wodospad pomysłów. Zdałem sobie sprawę jak ważne jest nawykowe reagowanie na określone sytuacje np. podczas rozmów, czy w momencie popełnienia błędu.

To, że nawyki są bardzo istotną częścią naszego życia, wiedziałem już dawno – ale nigdy nie patrzyłem na nie pod kątem skutecznej nauki języków obcych. Co ciekawe – część z tych, które tu wypiszę, można stosować w nauce również innych rzeczy.

Jeżeli więc chcesz się trochę dopalić i w końcu skutecznie uczyć się języków obcych to zapraszam do lektury. W trakcie artykułu podlinkuję kilka innych wpisów – pomogą w realizowaniu Twoich nawyków. W rezultacie – zakładając, że będziesz nad nimi pracował – przybliżą Cię do skutecznego opanowania języka obcego.

Co musisz wiedzieć o nawykach? Jest to rozległy temat – na który mam nadzieję – powstanie osobny cykl artykułów na blogu. Na razie musisz zdawać sobie sprawę tylko z kilku fundamentalnych kwestii.

Po pierwsze reakcja musi nastąpić jak najszybciej po bodźcu. To znaczy – gdy wydarzy się określona sytuacja, to po niej jak najszybciej musi nastąpić zaplanowane przez Ciebie działanie. Nie bój się – wiem, że może to nie brzmieć klarownie. Wytłumaczę to na przykładach w poszczególnych punktach.

Po drugie, nie staraj się wszystkich punktów wprowadzać w życie jednocześnie. Zacznij od jednego i kiedy poczujesz, że nowe zachowanie jest przynajmniej trochę częścią Ciebie, to dołóż kolejne. Zostało dowiedzione, że jeżeli chcemy wyrobić kilka zachowań nawykowych z tego samego obszaru jednocześnie to proces ten jest znacznie utrudniony.

Bezpieczniej byłoby gdybyś zaczął od najbardziej przekonującego Cię punktu, a później dołożył kolejny. Jest to więc kolejny artykuł, do którego będziesz musiał wracać. Tego typu treści staram się dla Ciebie tworzyć – sporo wiedzy, do której od czasu do czasu warto z powrotem zajrzeć.

1. Nie pozwalaj pytaniom odejść w zapomnienie – ucz się języków obcych skutecznie będąc ciekawym

Często przy nauce czy podczas rozmowy pojawia nam się w głowie wiele pytań. Nie pozwól im zniknąć. Zapisz je OD RAZU, albo najszybciej jak to możliwe. Jeżeli tego nie zrobisz, to już kilka chwil później nie będziesz w stanie ich sobie przypomnieć.

Pytania, które Ci się tworzą w głowie są naprawdę warte zapisania. Skoro się pojawiły, to znaczy, że były z jakiegoś powodu ważne i potrzebne w danym momencie. Jeżeli odpowiesz na takie pytania, a później nauczysz się odpowiedzi to Twoja skuteczność w nauce języków obcych wzrośnie. Jeżeli przerabiasz tylko temat za tematem i to beż żadnej refleksji to nie oczekuj dobrych wyników.

Bardzo często, szczególnie na początku możesz czuć pewien opór przed oderwaniem się od nauki czy od rozmowy by zapisać pytanie. To normalne – szczególnie przy formowaniu nowych zachowań, które wymagają od nas wysiłku.

Jak wyglądają takie pytania u mnie?

 • Jak mogłem to powiedzieć? i przykład zdania …
 • Jaka konstrukcja gramatyczna byłaby tutaj bardziej odpowiednia?
 • Jakie słówko byłoby odpowiedniejsze do opisania tej sytuacji?
 • Czy użyłem poprawnego przyimka?
 • Co znaczy to wyrażenie?
 • W jakim kontekście jest użyte te słowo?
 • Itd…

Gdzie to wszystko zapisywać? Ja stosuję program Evernote. Jeżeli nie wiesz jak się z niego korzysta to zajrzyj tutaj: Notatki online w Evernote – poradnik

Bardzo często wyszykuję też frazy w ReversoContext i zapisuję do ulubionych. W ten sposób mam do nich później ułatwiony wgląd. Jednocześnie otrzymuję odpowiedź na moje pytanie.

W tym samym celu używam Google Translate, gdzie na głos lub ręcznie wprowadzam całe zdania. Te narzędzie działa obecnie naprawdę dobrze. Nawet jeżeli coś popsuje, to przy znajomości podstaw języka, łatwo wychwycisz błąd. Tutaj również zapisuję zdania w ulubionych, gdzie czekają na dalszą obróbkę.

Jak używać google translate by skutecznie nauczyć się języków obcych?

Więcej o przydatnych aplikacjach znajdziesz tutaj: 9 narzędzi do efektywnej nauki języka obcego

Po zebraniu kilkunastu albo kilkudziesięciu pytań możemy przejść do działania. Ustal sobie dzień, w którym wszystko przejrzysz, a naprawdę ważne informacje poddasz dalszej obróbce – na przykład tworząc fiszki.

Całe kompendium wiedzy na ich temat znajdziesz na moim blogu:

Zacznij od tego:

Potem możesz już przejść do tych:

2. Nauka języków obcych a ilość potrzebnych materiałów – czyli jak zachować umiar

Po co Ci tyle tego? Potrzebujesz kolejnej książki? Naprawdę?

Skuteczność w nauce języków obcych nie rośnie proporcjonalnie do posiadanych materiałów dydaktycznych. Niestety – chyba sam chciałbym, żeby tak było.

Bardzo często, gdy widzę jakąś nową fajną książkę, to bardzo szybko pojawia się pokusa by ją kupić. Czasami racjonalizuje sobie, że jest mi naprawdę potrzebna i ulegam. Dopiero po fakcie orientuje się jak to było nierozsądne – ale wtedy zazwyczaj jest już za późno.

Nowa książka, nowy podcast, świeży kanał na YouTubie, kolejny fantastyczny blog. Powiedz STOP – wystarczy Ci jeden podręcznik do gramatyki, jedna książka do czytania, jeden kanał na YouTubie i jeden blog.

Powiedz stop nadprogramowym materiałom i podnieś swoja skuteczność w nauce języka obcego

Photo by NeONBRAND on Unsplash

Nie dokładaj więcej. Inaczej może Cię dopaść paraliż decyzyjny. Będziesz miał tyle wyboru, że… nie wybierzesz nic. Twoja skuteczność w nauce języków obcych na pewno na tym nie zyska.

Jakie zachowanie możemy więc wykształcić, gdy najdzie nas pokusa dodania nowego kanału czy zakupienia nowej książeczki, która rzekomo „WNIESIE MÓJ POZIOM JĘZYKA OBCEGO NA NOWY LEVEL”?

Dobrze będzie jak zadamy sobie takie pytania jak:

 • Czy na pewno jest mi to potrzebne?
 • Czy materiały, które już teraz mam, mi nie wystarczą?
 • Na pewno?
 • Ale tak na sto procent?

Pytania zadajemy OD RAZU gdy pojawi się pokusa.

Jeżeli jesteśmy bardzo sprawni w oszukiwaniu siebie to takie pytania nie pomogą. Ale gdy jesteś już przepełniony frustracją, a połowę czasu przeznaczoną na naukę języka obcego spędzasz na wyszukiwaniu nowych materiałów, to warto spróbować.

3. Wybieraj rzeczy, które faktycznie pozwolą na SKUTECZNĄ naukę języka obcego

Bardzo często w nauce wpadamy w zbyt wielki perfekcjonizm. Nierzadko też wybieramy tę wiedzę, która w rzeczywistości na niewiele nam się przyda. W konsekwencji nasz poziom zawansowania języka obcego stoi w miejscu. Bardzo często wywołuje to uczucie frustracji, a w konsekwencji rezygnację z nauki.

Zobrazujmy to za pomocą przykładu. Wyobraźmy sobie, że uczysz się języka angielskiego. Przerabiałeś już temat rodzajników a / an / the, lecz do końca jeszcze nie pamiętasz wyjątków kiedy wstawia się ten ostatni.

Z drugiej strony nie ruszyłeś jeszcze w ogóle czasu Present Continous. Nie wiesz więc jak się wyrazić, gdy mówisz o czynności teraźniejszej ciągłej.

Na co więc byłoby warto poświęcić i tak już pewnie z trudnością wyłuskany czas wolny? Na doszlifowanie rodzajników czy na naukę czasu Present Continuous? O wiele skuteczniejsze w nauce języka byłoby dla nas to drugie. Znacznie częściej wprowadzimy tę wiedzę w praktykę i poczujemy, że nasz poziom rośnie znacznie szybciej, niż gdybyśmy skoncentrowali się na pierwszej kwestii.

Drugi przykład – ostatnio myślałem o nauce czasu passato remoto w języku włoskim. Jest to tryb, którego używa się przy pisaniu książek. Używają go również Włosi na południu w mowie codziennej, ale mnie raczej interesuje ten, który jest stosowany w północnej części Włoch.

Książki jestem w stanie czytać na zasadzie domysłu, gdyż większość czasowników w formie passato remoto są podobne do tych z trybu teraźniejszego. Z drugiej strony, nie uczyłem się jeszcze trybu congiuntivo – trybu łącznego – którego bardzo często się używa (chociaż wielu Włochów ma z nim problem).

Co więc przyniesie mi większe korzyści? Nauka passato remoto, czy conguntivo? Jak dla mnie zdecydowanie to drugie. Nie dość, że będę mógł użyć tej wiedzy bardzo szybko w codziennych sytuacjach, to jeszcze wywrę bardzo pozytywne wrażenie na wielu Włochach.

Oczywiście wszystko sprowadza się do celu, który masz przed sobą. Jeżeli masz egzamin z angielskiego z rodzajników, to jasne jest, że nie będziesz się uczył w tym momencie Present Continuous.

Jeżeli studiujesz filologię włoską i większość zajęć skoncentrowana jest na przerabianiu książek, to może się okazać, że passato remoto jest w tym przypadku ważniejsze.

Z kolei, gdy uczysz się sam, sam również stawiasz swój cel. Więc gdy najdzie Cię ochota na naukę czegoś nowego – z pozoru ważnego – czy będziesz z zaciekłym perfekcjonizmem studiował zasady fonetyki, nie umiejąc jednocześnie porozumieć się na podstawowym poziomie, to zadaj sobie kilka pytań:

 • Czy ta wiedza na pewno jest mi teraz potrzebna?
 • Czy nie robię przypadkiem sztuki dla sztuki?
 • Kiedy najszybciej będę mógł użyć tej wiedzy?
 • Czy ta wiedzy przybliży mnie do osiągniecia mojego celu?

Moim zdaniem tylko takie podejście zagwarantuje Ci skuteczność w nauce języków obcych. W innym przypadku możesz utonąć w gąszczu pozornie potrzebnych informacji i nigdy nie skupiać się na tym, co naprawdę w danym momencie jest najważniejsze.

4. Czy mogę lepiej? Różnica między bierną, skuteczną i skuteczniejszą nauką języka obcego

Zawsze trochę mnie śmieszy kiedy ktoś ogranicza swoją naukę języka obcego do oglądania obcojęzycznych seriali, a dodatkowo kładzie się na kanapie i zaczyna biernie konsumować. Jak najbardziej – odpoczynek jest potrzebny. Nie myliłbym jednak odpoczynku z nauką, bo to dwie wykluczające się nawzajem czynności.

Nie przekreślam również takiej metody zupełnie – nawet bierne oglądanie pozwala na osłuchanie się z językiem.

oglądanie seriali na kanapie ma nie wiele wspólnego z skuteczną nauką języków obych

Seriale z cała pewnością mogą być świetnym materiałem do nauki. Jednakże polega to na ciągłym ich zatrzymywaniu, spisywaniu nowych słów lub wyrażeń, sprawdzaniu ich znaczenia, powtarzaniu określonych kwestii razem z aktorem.

Jeżeli więc myślisz, że nauczysz się skutecznie języka obcego, leżąc na kanapie i oglądając kolejne sezony kolejnych seriali, bo „otaczasz się językiem” to muszę cię rozczarować. Nie nauczysz się.

Nawet jeżeli już stałeś się prawdziwym wojownikiem i uczysz się z seriali w prawidłowy sposób, to pójdź o krok dalej, zadaj sobie trud i ulepsz coś w tym procesie.

Podczas nauki, co jakiś czas, zadawaj sobie pytania takie jak:

 • Czy mogę to zrobić lepiej?
 • Jak mogę uczyć się chociaż trochę skuteczniej?
 • Czy mogę bardziej dopasować tę metodę do mojego celu językowego?
 • Czy nie uczę się niepotrzebnych rzeczy?
 • Czy to co robię w ogóle działa?

Jeżeli przyjmiesz takie podejście, to może się okazać, że jest całkiem sporo rzeczy do poprawienia. Być może nie potrzebujesz spisywać wszystkich słów, których nie znasz, a tylko niektóre.

Jeżeli chcesz nauczyć się lepszej wymowy, to prawdopodobnie skuteczniejsze okaże się naśladowanie tylko jednego aktora, a nie kilku.

Może stwierdzisz, że za mało rozumiesz i zmienisz serial na taki z łatwiejszymi dialogami. Nie oglądaj zaciekle czegoś, tylko dlatego, że ktoś to polecał. Każdy jest inny, ma inne potrzeby i wymaga innych materiałów oraz podejścia.

Eksperymentuj, próbuj i odnajduj najlepsze rozwiązania, a Twoja skuteczność w nauce języków obcych na pewno wzrośnie.

5. Od razu powtórz to czego się nauczyłeś

Bardzo często, gdy już rozgryziemy bardziej skomplikowaną kwestię, to z satysfakcją zamykamy książkę i traktujemy dany materiał za nauczony.

Gdy jeszcze tym samym dniu chcemy skorzystać z danej wiedzy albo przywołać w głowie cały koncept, to okazuje się, że niewiele pamiętamy.

Dlatego OD RAZU po rozgryzieniu na przykład okresów warunków w języku angielskim powtórz wszystko to, czego się nauczyłeś. Zrób to na głos, używaj bardzo prostych słów, tak jakbyś tłumaczył to komuś innemu.

Nie pomijaj szczegółów i nie przerywaj w połowie zdania „bo przecież mówię do siebie i nikt tego nie słyszy”. Wyobraź sobie, że jesteś nauczycielem i nowo nabytą wiedzę właśnie przekazujesz komuś innemu.

Ja osobiście czuję często wielki opór przed wykonywaniem takiego treningu. Świadomość tego, że mogę wszystkiego jednak nie pamiętać i się z tego powodu rozczarować czasami hamuje mnie przed powtórką.

Wiem jednak jedno – jeżeli chcę skutecznie uczyć się języków obcych (i nie tylko) to muszę powtarzać materiał odpowiednio często. Najlepszy czas na pierwszą powtórkę jest tuż po skończeniu nauki.

6. Nie pozwól błędom odejść w zapomnienie. Skuteczna nauka języków obcych a korygowanie potknięć

Ten punkt jest bardzo podobny do pierwszego. Gdy popełnisz jakiś błąd – w pisaniu, w mowie czy w czytaniu to jak najszybciej go zapisz. Jeżeli jesteś czegoś niepewny to też to zanotuj i dokształć się.

Jeżeli uczysz się sam to niestety niektórych błędów nie wyłapiesz – kilka jest jednak lepsze niż zero.

Po zebraniu kilkunastu takich wpadek przeanalizuj je, popraw, a następnie zastosuj już skorygowane wersje jak najszybciej w praktyce. Zdarza mi się nawet trochę naciągać i używam tych konstrukcji/wyrażeń, których normalnie nie używa się w danej sytuacji. Wszystko po to by jak najszybciej utrwalić poprawną wersję.

To samo tyczy się nowo nabytej wiedzy. Wprowadzaj ją jak najszybciej, nawet jeżeli jej użycie będzie związane z pewnym naciągnięciem i inni nie do końca będą wiedzieli o co Ci chodzi. Pisz, rozmawiaj z innymi, mów do siebie.

Gdy powiem coś co nie do końca pasuje do kontekstu – ale bardzo współgrające z tym, czego się niedawno nauczyłem to często słyszę: „Ale dlaczego?”, „Co, czemu?” zazwyczaj odpowiadam po prostu „o tak sobie powiedziałem”,bez powodu, po prostu przyszło mi do głowy”.

Przykład?

Gdy ktoś opisuję jakąś osobę, to ja dopowiadam „To tak jak i tutaj wstawiam nauczone słowo”. Głupie, ale działa! Bardzo często taka sytuacja jest jednocześnie nacechowana emocjonalnie, co tylko zwiększa ślad pamięciowy. Jest to tylko jeden przykład, jak szybko możesz wprowadzić nową wiedzę w praktykę. Bądź kreatywny i podziel się swoim sposobem.

7. Jeżeli nie wiesz/nie pamiętasz to opisuj

Bardzo wiele osób ma tendencję do zacinania się gdy nie może znaleźć jakiegoś słowa. Gdy ta przerwa trwa nie więcej niż sekundę, to spokojnie można kontynuować konwersację. Jeżeli jednak jest dłuższa to powoduje duży dyskomfort zarówno u mówiącego jak i u słuchającego.

Jeżeli rozmawiamy z nieznajomym native speakerem to zaczyna on mówić bardzo wolno i w prosty sposób. Czasami też może proponować przejście na język angielski (w przypadku gdy uczymy się jakiegoś innego języka obcego) co mnie osobiście doprowadza do białej gorączki.

Zamiast pauzy możemy zacząć opisywać – to czego nie umiemy czy nie pamiętamy. Zamiast słowa ul powiedzmy „tam gdzie pszczoły robią miód”, jeżeli nie pamiętamy również słowa pszczoły zamieńmy je na zwierzęta.

Podnieś skuteczność w nauce języków obcych opisując

Photo by Jenni Peterson on Unsplash

W ten sposób zachowamy ciągłość rozmowy, nauczymy się nowych słów i przećwiczymy wiele różnych opisowych konstrukcji gramatycznych. Taka kombinacja na pewno zwiększy naszą skuteczność w nauce języków obcych.

8. Ucz się zawsze wtedy kiedy możesz

Kolejka przy kasie, czekasz na wizytę u lekarza, jedziesz w autobusie?

Świetnie – to jest właśnie czas na naukę. Twoja skuteczność w nauce języków obcych w dużej mierze zależy od tego jak wykorzystujesz swój czas.

Większość ludzi nawykowo włącza Facebooka, instagrama, pudelka czy inne pożeracze czasu. Ty bądź inny – zamiast tego wyciągnij telefon i odpal swoją aplikację do nauki języka.

Z tym nawykiem często mam problem. Niestety jest tak, że nie da się wykasować tych starych i zastąpić je nowymi. Te pierwsze zawsze gdzieś tam są. Jeżeli podczas czekania raz pozwolę sobie na wejście na Fejsa, to automatycznie przy następnej takiej sytuacji jest mi ciężej zabrać się do nauki.

Bądź więc ostrożny – nawet jeżeli kilkanaście razy dasz radę przełamać swoje stare nawyki, to już nigdy sobie nie odpuszczajW przeciwnym razie możesz doprowadzić do bardzo szybkiego powrotu starych zachowań.

To już wszystkie 8 nawyków! Postaraj się je stopniowo wprowadzać i stosować najczęściej jak tylko potrafisz. Na początku może być trudno. Możesz nawet nie pamiętać, że miałeś w określonej sytuacji zadać jakieś pytanie, wyjąć telefon do nauki czy zapisać swoje pytanie.

Jeżeli jednak już zauważasz moment, w którym masz wykonać określone zachowanie – to jest to już połowa sukcesu! Wytworzysz dzięki temu drobną lukę, w której będziesz mógł świadomie i z pełną odpowiedzialnością zadecydować co chcesz dalej zrobić – odpalić Facebooka czy aplikację do nauki.

Zapraszam Cię do zapisania się do newslettera klikając na obrazek poniżej i polubienia strony na Facebooku.

Powodzenia!

Pobierz fiszki (angielski)

POP-UP Fiszki

Darmowy poradnik PDF!

E-book jak stać się panem swojego czasu

Kilka słów o mnie!

Adrian Parafianowicz

Mam na imię Adrian i bardzo się cieszę, że tu jesteś 🙂 Kliknij zdjęcie, jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej!

Perełki

2020-10-10T09:44:35+01:00