9 narzędzi do efektywnej nauki języka obcego

aplikacje język obcy

Hej!

Nauka języków to świetna sprawa. Rozwija nasz mózg, umożliwia nam na komunikację z ludźmi, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu. Pomaga nam również zrozumieć bardziej swoją ojczystą mowę. Przy tym daje mnóstwo satysfakcji i otwiera przed nami nowe możliwości zatrudnienia.

Podczas każdego procesu niezbędne są narzędzia – nie inaczej jest z językami. W tym wpisie chciałbym podać parę linków i trików, których używam do swoich codziennych edukacyjnych zmagań.

Skąd brać całe zdania?

W artykule na temat fiszek sporo uwagi zwróciłem na to, żeby słowa umieszczać w kontekście. Dzięki temu, wiemy jak ich później użyć – nie mówiąc już o szybszym zapamiętywaniu. Skąd brać zdania do naszych karteczek? Kilka linków znajdziecie poniżej.

Jednakże chciałbym tutaj zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze dobrze byłoby żebyś miał już opanowane podstawy języka, którego się uczysz. Przykłady na stronach nie zawsze są w 100% poprawne. Ich znaczenia mogą się również od siebie różnić.

Mianowicie – jeżeli znajdziesz przykład po polsku – Asia chodzi do szkoły – to jego odpowiednik po angielsku nie musi znaczyć tego samego. Zwracaj uwagę na zdania, których używasz!

Druga wskazówka – jeżeli robisz fiszki, czy uczysz się w jakikolwiek inny sposób to radziłbym raczej przepisywanie zdań, a nie ich kopiowanie. Sama czynność automatycznego przenoszenia jest zbyt drobna i niewymagająca wysiłku naszego mózgu.

Dlatego przepisuj je, zamiast kopiować – w ten sposób bardziej bawisz się informacją i ułatwiasz jej zapamiętanie.

1. ReversoContext

aplikacje język obcy

Pierwsza wyszukiwarka – wystarczy wpisać słowo – może to być nawet odmieniony czasownik – i już mamy całą listę przykładów, które możemy wykorzystać do naszej nauki. Dostępne są następujące języki:

 

aplikacje język obcy

Oczywiście nie wszystkie z nich są dostępne, w przypadku gdy chcemy otrzymać przykłady po polsku. Niemniej jednak, jeżeli uczymy się drugiego języka obcego i umiemy angielski to równie dobrze możemy użyć również go i otrzymać przykłady w języku, którego potrzebujemy.

Przykład słówka włoskiego raccogliere (zbierać) w trzeciej osobie liczby mnogiej:

aplikacje język obcy

Jak widać przykłady mogą być bardzo dosadne 😉 – co tylko ułatwi nam przyswajanie informacji.

Pamiętaj by przy przepisywaniu przykładów kierować się zasadą Pareta – znajdziesz ją opisaną w tym artykule. W przeciwnym razie możesz sobie znacznie utrudnić zapamiętanie danego zdania.

2. Linguee

Kolejna ciekawa strona do szukania przykładów. Wybór języków większy niż na ReversoContext, ale bardzo często zdania są skomplikowane, a tłumaczenia mocno naciągane.

Osobiście używam jej, jak potrzebuję w kontekstach ciężkich wyrazów – stricte specjalistycznych. Zerknijmy na te samo słówko – raccolgono.

aplikacje język obcy

Jak widzimy, przykłady są o wiele bardziej skomplikowane i obszerne niż w przypadku poprzednika.

3.Evernote

Masz mnóstwo artykułów, stron, filmików, notatek porozrzucanych po całym komputerze? Chcesz zrobić z tym w końcu porządek? A może chcesz zrobić szybki skan notatce? Zacznij używać Evernote. Na moim blogu znajduję się już cały artykuł poświęcony tej aplikacji – poświęć chwile i zaprowadź w końcu porządek wśród swoich materiałów!

organizacja notatek

4. Aplikacja do podcastów

Ja używam Castbox na Andorid. Po co właściwie nam coś takiego? Sprzątasz, gotujesz, używasz komunikacji miejskiej? Korzystaj z tego czasu – nie pozwól żeby przelatywał Ci przez palce!

Jeżeli uczysz się np. niemieckiego to wystarczy, że wpiszesz Deutsch i natychmiast masz mnóstwo programów, których możesz słuchać – takich dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych.

aplikacje język obcy

Wielokrotnie słyszymy, że żeby nauczyć się szybko języka obcego to trzeba się w nim całościowo zanurzyć – np. słuchać radia – nawet jeżeli nic nie rozumiemy, czy pojechać za granicę nie znając podstaw.

Moim zdaniem nie jest to dobre podejście (rozwinę to w jednym z wpisów). Korzystaj z takich materiałów, które będziesz w stanie w większości zrozumieć. Co zatem wybrać? Przydatna znowu może okazać się zasada Pareta.

Szukaj materiałów gdzie 80% (min. 70%) możesz zrozumieć. Ułatwi Ci to przyswojenie pozostałych 20% i umili czas – zamiast wywoływać falę niepotrzebnej frustracji.

Jeżeli jednak potrzebujesz radia – tutaj masz stronę, która zawiera ich mńostwo z całej Europy.

5. Cram

Moja ulubiona aplikacja do tworzenia fiszek. Dostępna na wszystkich platformach. Instrukcję obsługi Crama i inne alternatywy wymieniłem w tym artykule.

nauka słówek aplikacja

6. Bab.la – koniugacja

Tej strony używam przede wszystkim do sprawdzana odmiany czasowników. Dlaczego to jest takie fajne? Często mam już odmienione wersje słów i nie wiem jaki jest ich bezokolicznik – np. ze względu na nieregularną odmianę.

W ten sposób nie sprawdzę znaczenia żadnego z nich – po prostu nie jestem w stanie ich odgadnąć. Na Bab.la możesz wpisać formę już odmienioną – algorytm rozpozna słowo i pokaże Ci całą koniugację.

aplikacje język obcy

aplikacje język obcy

7. Wikipedia

Dlaczego Wikpedia tak bardzo się przydaje? Załóżmy, że piszesz wypracowanie z chemii. Potrzebujesz przetłumaczyć słowo stała dysocjacji na język angielski, czy niemiecki. Jak znaleźć je w prosty sposób?

Odnajdujesz to hasło w polskiej Wikipedii, zjeżdżasz na dół i zamieniasz na interesujący Cię język – tadam! Już wszystko jasne. Usatysfakcjonowany, możesz kontynuować pracę.

aplikacje język obcy

aplikacje język obcy

8.Muzyka

Naukowcy wciąż się spierają czy muzyka pomaga nam w nauce, czy raczej przeszkadza. Można ująć to tak – trzeba zdać się na swoją ocenę. Jeżeli uważasz, że uczysz się przy niej lepiej – korzystaj; w innym przypadku wyłącz.

Może być tak, że przy jednej czynności muzyka okazuje się pomocna, a przy innej przeszkadza. Obserwuj siebie i dopasowuj środowisko nauki do swoich preferencji.

Często łączę moją playlistę na Spotify z Noisli. Serdecznie polecam, zerknijcie!

9. Grammarly

Jest to świetna opcja żeby naprowadzić swoje pisanie na właściwe tory – niestety dostępna tylko w języku angielskim. Gdy napiszesz wyraz w zły sposób, zapomnisz przecinka lub nie wstawisz rodzajnika (the, an, a) to aplikacja Cię o tym poinformuje i da opcjonalne rozwiązania błędu.

Kliknij aby powiększyć

aplikacje nauka języków

Instaluje się ją jako wtyczkę do przeglądarki – wystarczy się zarejestrować a zostaniecie o to poproszeni i cały proces odbędzie się automatycznie. Dostępne są również dodatki do pakietu Microsoft Office – świetne rozwiązanie, bo nie musimy rezygnować z naszych ulubionych programów.

Program obecny jest w dwóch opcjach – darmowej i płatnej w formie subskrypcji. Ta druga ma wiele dodatkowych opcji korygujących. Ponadto możemy sprawdzić naszą pracę pod kątem stylu – inaczej przecież będzie wyglądała wiadomość do kolegi, a inaczej praca naukowa.

 

To już wszystko! Chciałem podać te rozwiązania, które nie będą oczywiste – tak jak  byłoby to w przypadku słowników, czy linku do google translator. Mam nadzieję, że skorzystasz z podanych źródeł i pomoże Ci to w opanowywaniu wymarzonego języka obcego!

 

Ciao! – BetterAdrian

Pobierz fiszki (angielski)

POP-UP Fiszki

Darmowy poradnik PDF!

E-book jak stać się panem swojego czasu

Kilka słów o mnie!

Adrian Parafianowicz

Mam na imię Adrian i bardzo się cieszę, że tu jesteś 🙂 Kliknij zdjęcie, jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej!

Perełki

2018-03-21T11:00:44+01:00