5 filmów, które zainspirują Cię w nowym roku

inspirujące filmy

Jesteśmy w okresie pomiędzy Świętami a nowym rokiem. Często jest to czas nieco luźniejszy – wypełniony przeróżnymi refleksjami, przygotowywaniem się do nadchodzących wyzwań, i pełen rozmyślań na temat tego, co przyniesie nam kolejne 365 dni.

Nie chciałem wrzucać w tych dniach niczego ciężkiego – czegoś, co wymagałoby od Ciebie jakiejkolwiek nauki, dużego wysiłku czy wnikliwego czytania tekstu.

Z tego względu przygotowałem małe zestawienie filmów, które zainspirowały lub zmusiły mnie do podważenia obecnego stanu rzeczy, a w konsekwencji do zmian w swoim życiu. Oglądałem je w 2016 i w 2015 roku, ale głowy sobie uciąć nie dam – może któryś ciut wcześniej.

Usiądź więc wygodnie, zrób przed seansem jakiś ciepły napój i „piloty w dłoń”. Dalej we wpisie będzie okazja do zdobycia dwóch bonusów – zapraszam.

1. Simon Sinek o nowym pokoleniu

Sinnek to taki Pan, którego zawsze chcielibyśmy mieć pod ręką. Masz jakiś problem? Idziesz do Sinka, mówisz o co chodzi, dostajesz rozwiązanie (zazwyczaj proste, ale niełatwe) i wracasz do domu z nową iskrą nadziei na lepsze jutro.

W tym wywiadzie usłyszmy o współczesnym nadużywaniu telefonów komórkowych, braku cierpliwości i niskiej samoocenie nowego pokolenia. Wyjaśnia jak to, że „Wszystko w dzisiejszych czasach mamy na jeden klik.” wpływa na nasze mózgi i zachowania. Podczas słuchania niejednokrotnie miałem wrażenia jakby to były sytuacje „wyciągnięte” z mojego życia. Do nagrania wracam regularnie – gdy poczuję, że znowu popadam w stare nawyki.

Ten film uznałem na tyle cenny, że sporządziłem z niego check-listę złożoną z 11 pytań, na które możecie odpowiadać codziennie. Upewnicie się w ten sposób, że nie wpadacie w pułapki, o których była mowa w wywiadzie.

Jak ją dostać? Jest to wyjaśnione pod drugim filmikiem.

Jeżeli chciałbyś ograniczyć użycie mediów społecznościowych to polecam do zajrzenia do mojego artykułu o koncentracji.

Jak się skupić? Po pierwsze – usuń rozpraszacze!

2. Definiowanie lęków - Tim Ferriss

Tim Ferriss – kocham tego człowieka za to, że zawsze szuka najlepszych rozwiązań. Nie interesuje go żmudna nauka i popełnianie błędów, które już kiedyś, przez kogoś były popełnione.

Chcesz zostać świetnym kucharzem? Odwiedź czołówkę światową i ucz się od nich. Jesteś dorosły a nie umiesz pływać? Nie ma sprawy – zacznij od nauki biomechaniki pływania. Dowiedz się, w jaki sposób ciało powinno się poruszać pod wodą i opanuj tą umiejętność wielokrotnie szybciej i lepiej.

W powyższym filmie Tim opisuje, dlaczego regularnie powinniśmy opisywać swoje lęki/obawy zamiast celów. Często mamy sytuację, w której boimy się czegoś zrobić. W naszej głowie roi się od czarnych scenariuszy – tak przeraźliwych, że skutecznie odciągają nas od jakiegokolwiek działania.

“Kiedyś” to choroba, która każe nam zabrać wszystkie nasze marzenia do grobu – Tim Ferriss

Po wykonaniu ćwiczenia (a raczej w jego trakcie) okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny. Wypisujemy czarne scenariusze, następnie opisujemy jak moglibyśmy im zapobiec, wymieniamy konsekwencje braku działania i po chwili wszystko staje się jakieś takie bardziej do przyjęcia. Nasz umysł jest czystszy, a my odzyskujemy poczucie sprawczości.

 

3. Robert Rutkowski 20m2

Część pierwsza

Część druga

Wywiad z Panem Rutkowskim. Kolejna rozmowa, do której wracam co jakiś czas. Historia o wychodzeniu z narkotyków, wychowaniu dzieci, medytacji, czerpaniu przyjemności z życia.

Szczególnie szokujące było dla mnie było to, jak spożycie alkoholu wyłącza niektóre obszary w mózgu – nawet, jeżeli spożywamy go co tydzień. Całość jest dosyć długa, więc upewnijcie się, że macie półtorej godziny wolnego czasu.

4. Pełna moc możliwości: Jacek Walkiewicz

„Puk puk – strach puka do drzwi. Otwiera mu odwaga a tam nikogo nie ma.” – Jacek Walkiewicz

Legendarne już przemówienie Jacka Walkiewicza. Poruszane są takie tematy jak – walka ze strachem, spełnianie marzeń, stabilizacja w życiu, osobista skuteczność i bycie wojownikiem.

Jest coś magicznego w tym wystąpieniu – gdy co jakiś czas do niego wracam to zawsze wyciągam dla siebie coś nowego. W zależności od okresu w życiu jest to każdorazowo jakiś inny fragment, który wcześniej nie miał dla mnie większego znaczenia – ot kilka mądrych zdań wypowiedziane przez Pana w średnim wieku.

5. The WIM HOF "Iceman" Method [ANG]

Chcesz wzmocnić swoje ciało, poczuć się lepiej i mniej chorować? Wim Hof dzięki oswojeniu się z zimnem i technikom oddechowym stał się istnym terminatorem.

Siedzenie w wannie pełnej lodu? Dla Wima to jak kąpiel w jacuzzi. Wejście na Snieżkę bez ubrań, w samej bieliźnie i butach? Popołudniowy spacerek. Wstrzykiwanie sobie endotoksyn? Dla niego to jak witaminki. Mało tego – twierdzi, że każdy człowiek może być taki jak on. Temat na pewno warty zainteresowania.

Co ciekawe – to właśnie Polak wchodzi z Wimem na szczyt Snieżki. Dla innych Polaków wstrzykują też endotoksyny w ramach badania.

Od siebie dodam, że już prawie od pół roku stosuję zimne prysznice. Zdecydowanie polecam.

To już wszystkie filmy. Napisz co dla Ciebie było najbardziej wartościowe i jakie fragmenty utkwiły Ci w pamięci. Któreś słowa wymusiły zmiany? Nie wachaj się o tym wspomnieć.

Jeżeli te zastawienie uznałeś za wartościowe to udostępnij ten wpis dla znajomych. Możesz to zrobić klikając przycisk Facebooka po lewej stronie. Jednocześnie bardzo mi pomożesz dotrzeć do większej ilości osób.

Pobierz fiszki (angielski)

POP-UP Fiszki

Darmowy poradnik PDF!

E-book jak stać się panem swojego czasu

Kilka słów o mnie!

Adrian Parafianowicz

Mam na imię Adrian i bardzo się cieszę, że tu jesteś 🙂 Kliknij zdjęcie, jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej!

Perełki

2018-04-26T08:49:04+01:00